KALIBRACJA MONITORA

Kalibracja monitora jest podstawową i cholernie ważną rzeczą w dziedzinie sztuki wizualnej. Niestety szukając informacji w internecie w większości trafia się na fotofanatyków, których opisy kalibracji, ich złożoność, właściwe wykonywanie raczej zniechęca początkującego czy średnio zaawansowanego fotografa. Oczywiście te specjalistyczne wpisy są bardzo słuszne jednak przydadzą się dopiero gdy będziecie mieli konkretny monitor i właściwie przygotowane miejsce do pracy. Postanowiłem podejść do tematu inaczej. Wiem, że nie wszyscy posiadają drogie i zaawansowane ekrany firm Nec czy Eizo. Jednak dzięki kalibracji z pomocą urządzenia i1 Pro firmy  X-rite można znacznie podnieść wygodę i jakość Waszej pracy. Poza samą kalibracją podczas sesji sprawdzimy też w jaki sposób świeci Twój ekran byś wiedział, na które jego partie należy zwracać szczególną uwagę podczas postprodukcji.

Zadzwoń, umówmy się na spotkanie w Twoim środowisku pracy!

 

Koszt sesji: 150zł (netto na terenie Warszawy)

Przed sesją pobierz i zainstaluj sterowniki ze strony: https://www.xrite.com/service-support/downloads/i/i1profiler-i1publish_v1_8_2

Gdybyś się zastanawiał dla czego należy kalibrować monitor?

Monitory fabrycznie ustawione są do pracy biurowej, czyli świecą w opór, mają podciągnięty kontrast, chłodny balans bieli i zmniejszony zakres tonalny. Wszystko po to by podczas pracy w biurze gdy słońce świeci mocno za oknem dało się pracować w programach tekstowych. Żaden z tych elementów nie pomaga w postprodukcji.

Czy warto kalibrować monitor?

Istnieje przeświadczenie, że kalibrować należy wyłącznie monitory wysokiej klasy bo innym to i tak nic nie daje. Guzik prawda, żyjemy w czasach mocno zaawansowanych technologii i nawet monitory w laptopach ze średniej półki (za ok. 3500 zł) nie są tak tragiczne. To samo tyczy się monitorów stacjonarnych. Oczywiście efekt nie będzie tak doskonały jak wymagają tego onanizatorzy sprzętowi jednak da możliwość znacznie wygodniejszej pracy a przede wszystkim skoryguje w znacznym stopniu wydruk z tym co widzimy na monitorze.

Jak często kalibrować monitor?

Teoretycznie nie rzadziej jak raz na miesiąc. Jednak wszystko zależy od jakości monitora oraz tego czy jest nowy czy już trochę świeci. Wyświecone monitory rozkalibrują mniej niż taki świeżo wyjęty z pudełka. O ile sam przypadkowo go nie rozkalibrujesz to taka kalibracja powinna Ci wystarczyć na około 6 miesięcy.

Na co warto zwrócić uwagę po kalibracji?

Przede wszystkim by samemu nie rozkalibrować profilu, nie rozjaśniać, nie zmieniać profili. Jeśli chodzi o system OS X to stworzony profil jest podpięty pod wszystkie aplikacje, co do Windowsa jest inaczej. Galeria obrazów systemu Windows często nie wykorzystuje stworzonego profilu więc zdjęcia w niej oglądane będą ciemne i kontrastowe bez gładkich przejść tonalnych. Dlatego polecam instalację programu IrfanView. Jest to lekki program dający wiele możliwości jak np. szybkie przeglądanie plików RAW, dokonywanie BATCHa, czy wgląd w metadane a przede wszystkim pozwala spojrzeć na fotografię tak jak będzie ona wyglądała na wydruku.

i1display-pro_01.png
 
2. Add the Visitor Analytics Tracking Code copied above as a Custom Code within your Wix Settings section. Check out the illustrations starting with step 3.2 within the 3rd question here to easily accomplish the remaining steps.